Nauczanie
odkupiciela.pl
15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Upamiętnia ono moment „zaśnięcia” Matki Bożej oraz fakt, że została wzięta wraz z ciałem do nieba. Święto podkreśla szczególną pozycję Matki Chrystusa i Jej obecność w życiu Kościoła.

Prawdę o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII w 1950 roku w Konstytucji apostolskiej „Munificentissimus  Deus„.
„Powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” (Breviarium fidei VI, 105)
Maryja nieodłącznie towarzyszy nam w codziennych trudach, cierpieniach i radościach, będąc jednocześnie wzorem bezgranicznej wiary i zaufania Bogu. Wspólnie z Nią modlimy się i za Jej pośrednictwem kierujemy swoje prośby do Pana. Razem z Maryją podążamy do zbawienia.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Kapłani odprawiają Msze Święte w białych szatach liturgicznych z niebieskim motywem, zakładanych w Święta Maryjne. W kościołach święci się zioła, kwiaty i kłosy zbóż na pamiątkę legendy głoszącej, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty i zioła, które poświęcone tego dnia, za pośrednictwem Maryi, otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Święto to, ma szczególne znaczenie dla rolników, którzy dziękują Bogu za plony ziemi.